Strokovni delavci in delodajalci
Strokovni delavci se pri svojem delu srečujejo tudi z osebami z avtizmom v procesu izobraževanja, prostočasnih dejavnosti, v lokalni skupnosti, na delovnem mestu.
Izobraževanje in usposabljanje strokovne in laične javnosti je pomembno, saj prispeva k dvigu zavedanja avtizma. Pomembno vpliva na ozaveščanje javnosti o avtizmu. Predstavlja možnost učenja bolj učinkovitega (so)delovanja oz. sobivanja z osebami z avtizmom, s čemer pripomore k boljšemu počutju oseb z avtizmom in njihovih družin.
Dobra ozaveščenost je predpogoj za dobro vključevanje otrok, mladostnikov in odraslih oseb z avtizmom širše v družbo oz. ožje v vrtce, šole, delovne organizacije. Dobra ozaveščenost strokovne in laične javnosti preprečuje izločanje otrok, mladostnikov in odraslih oseb z avtizmom, in porivanje na rob družbe ali celo preživetja.
Zaposlovanje oseb z avtizmom je poseben izziv. Osebe z avtizmom imajo lahko izjemne sposobnosti, imajo pa tudi potrebo po prilagojenem delovnem okolju. Osebe z avtizmom odlikujejo lastnosti, kot so prijaznost, resnicoljubnost, iskrenost, poštenje, delavnost, natančnost, lojalnost, predanost ljudem ali nalogam, ki jih dobijo. Zaznamujejo jih visoka etična načela, so zaupanja vredni. Niso spontane v socialnem življenju, so pa spontane, igrive in samoumevne verjetno bolj, kot nevrotipični ljudje, ko gre za področja, kjer imajo posebne interese, zato so tam lahko ustvarjalne in uspešne.
Učenje otrok z avtizmom je poseben izziv, s katerim se soočajo vsi učitelji. Prav tako delodajalci, ki v svoji sredini spremljajo delo in sodelovanje z osebo z avtizmom. Podpremo jih lahko z:
- Individualnim svetovanjem in vodenjem
- Skupinskim vodenjem v kolektivu
- Izobraževanji
- Seminarji
- Usposabljanjem
- Intervizijo